Jaki wybrać pulsometr dla początkującego biegacza?

Istnieje wiele gadżetów, które pomogą Wam w poszerzaniu pasji. Jeżeli niedawno zaczęliście biegać, z dużą dozą prawdopodobieństwa polubiliście tę aktywność. W jaki sposób urozmaicić kolejne treningi? Warto rozejrzeć się chociażby za pulsometrem, czyli małym urządzeniem, które wpływa na ogólną efektywność Waszego treningu.

Co to jest pulsometr i jakie są jego rodzaje?

Bardzo ważną kwestią z perspektywy biegacza jest jego tętno. Pomiar dzięki pulsometrowi, umożliwia optymalny dobór intensywności treningu. Analiza postępów oraz stałe trzymanie ręki ,,na pulsie" pozwalają na polepszanie osiągnięć. Dzięki prostemu urządzeniu można po prostu lepiej gospodarować siłami. Działanie pulsometru przypomina nieco szpitalny sprzęt (EKG), który kontroluje pracę serca pacjenta. Rynek tego typu asortymentu jest bardzo szeroki i umożliwia wybór prostego sprzętu albo okraszonego całym szeregiem dodatkowych funkcji. Na samym początku warto wspomnieć o podziale na dwa rodzaje pulsometrów. Pulsometr klasyczny - składa się z dwóch współpracujących ze sobą części: opaski oraz zegarka (czasami w tej roli występuje aplikacja w telefonie). W jaki sposób działa takie urządzenie? To bardzo proste, opaskę zakłada się na klatkę piersiową i to ona przesyła sygnał do odbiornika (przy pomocy specjalnego czujnika). Zegarek służy wyłącznie jako ,,monitor danych" i odczytuje się z niego końcowe wartości liczbowe. Plusem tego rozwiązania są dokładne wyniki pomiaru, jakie osiągamy dzięki zastosowanej technologii. Pulsometr jednoczęściowy - dwa urządzenia zastępuje się tu jednym. Zakłada się je na palec, szyję lub nadgarstek (najczęściej stosowane rozwiązanie). Cały asortyment przyjmuje postać zegarka, który wyposażono w wiele atrakcyjnych funkcji. Z racji gabarytów jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale nie daje tak dokładnych wyników, jak jego klasyczny odpowiednik. Dla początkującego biegacza nie stanowi to jednak problemu.

Przydatne funkcje pulsometru dla biegacza

funkcje pulsometru

Możliwość ustawienia tętna maksymalnego - tętno maksymalne oblicza się z prostego wzoru (220 minus nasz wiek). Funkcja pulsometru pozwala na ograniczenie zapędów początkujących biegaczy, którzy dążą do przeciążania organizmu. Zwolnienie tempa sygnalizuje się zazwyczaj przy pomocy dźwięku. Początkowo powinno się oscylować w granicach 70-75% maksymalnego tętna w trakcie treningu. Zwłaszcza, gdy mówimy o długich oraz spokojnych trasach, które mają po prostu rozwinąć naszą kondycję.

Czas i dystans – bardzo użyteczny dodatek, który może tyczyć się całego treningu lub poszczególnych odcinków. Pomocny do szacowania naszych postępów.

Synchronizacja z aplikacjami mobilnymi – pozwala na dzielenie się naszymi wynikami ze społecznością (Endomondo, Runtastic) oraz dalszą kontrolę naszych postępów. Czasami służy również jako narzędzie motywacyjne.

GPS – prosta funkcja śledzenia pokonanej trasy.

Pulsometr przydaje się już początkującym biegaczom. Służy do pomiaru tętna i to właśnie tym musimy kierować się na starcie naszej przygody. Skomplikowane funkcje pozwalają na zapis dystansu, prędkości albo umożliwiają lepszą kontrolę poczynań, ale na początku powinniśmy wybierać nie nazbyt drogie gadżety o podstawowych możliwościach.

Autor