Jak wykonać efektywny trening z pulsometrem?

Jak korzystać z pulsometru podczas ćwiczeń?

Jeśli chcemy poprawić nasze wyniki sportowe i zwiększyć wydolność organizmu, wcale nie musimy inwestować w drogi sprzęt. Bardzo często okazuje się, że wystarczy pulsometr, a więc niedrogie rozwiązanie. Zegarek wyposażony w opcję pomiaru tętna może przydać się nie tylko w przypadku biegaczy. Z pewnością skorzystają z niego również kolarze oraz triathloniści oraz pływacy, choć ci ostatni powinni zachować pewną ostrożność. Nie każde rozwiązanie jest wodoodporne, a tym samym nie każde sprawdzi się w ich przypadku.

Osoby zastanawiające się nad trenowaniem triathlonu często obawiają się, że przyjdzie im zainwestować w naprawdę drogi sprzęt elektroniczny. Oczywiście, elektronika treningowa niejednokrotnie okazuje się przydatna pozwalając choćby na personalizację ćwiczeń. Jeśli jednak zależy nam na dobrym ustawieniu treningu, często już bardzo prosty zegarek wyposażony w pulsometr może się okazać wystarczający. Jeśli do tego posiada on stoper, można liczyć na to, że trening będzie profesjonalny.

Tętno bieżące

Monitoring pulsu jest niemożliwy do przecenienia przede wszystkim dlatego, że umożliwia sportowcowi poznanie swojego organizmu. To właśnie dzięki niemu możemy w porę zorientować się, czy nie ćwiczymy za mocno, a jednocześnie – czy nie dajemy sobie zbyt dużych forów, choć można byłoby docisnąć. Jeśli znamy swoje tętno, możemy sami ustawić intensywność treningów w wybranych zakresach. Inaczej przeprowadza się przecież biegi długie, ale spokojne, a inaczej tak zwane treningi szybkościowe. Jeśli wiemy, jakie są górne granice takich zakresów, mamy większą szansę na robienie postępów, a te ostatnie są szybsze.

monitorowanie tętna podczas treningu

Zakresy

Nawet bardzo prosty zegarek często daje nam możliwość ustawiania tak zwanych zakresów. Okazują się one nieocenione, gdy zależy nam, aby tempo biegu było przez nas utrzymywane w zakresie średniej intensywności. Niestety, w niewłaściwym okresie treningowym zbyt mocny bieg wcale nie pozwala na robienie postępów, a zdarza się i tak, że jest je w stanie zahamować. Sygnał dźwiękowy może więc zaalarmować nas zarówno wówczas, gdy przekroczymy dolną, jak i wtedy, gdy przekroczymy górną granicę zakresu. Oczywiście, korzystanie z tej opcji jest najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy zna się własne tętno maksymalne.

Jakość wypoczynku

Badanie tętna ma sens także wówczas, gdy zależy nam na sprawdzeniu, czy jesteśmy wystarczająco wypoczęci albo przetrenowani. W tym wypadku szczególnie wartościowa okazuje się znajomość tętna spoczynkowego. Najlepiej badać je rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jeśli w danym okresie tętno to jest wyższe niż zazwyczaj, możemy przypuszczać, że prowadzone przez nas treningi są zbyt mocne, to zaś sprawia, że organizm nie ma możliwości wystarczającej regeneracji.

Autor