Co powinien zabrać ze sobą w trasę biegacz górski?

Trudno nie dostrzec tego, że biegi górskie to w ostatnich latach szczególnie popularna forma aktywności. Osoby, które choć raz przekonały się o tym, jak wiele satysfakcji dostarczają, często mają problem z powrotem do klasycznych biegów ulicznych. Warto więc zastanowić się, jaki sprzęt należy posiadać ze sobą biegając w górach i jak bardzo różni się on od klasycznego wyposażenia typowego dla biegacza.

Po pierwsze – właściwe obuwie

Jeśli mielibyśmy mówić o różnicach, z jakimi mamy do czynienia przyglądając się butom do biegania w górach oraz klasycznym butom biegowym, z pewnością w pierwszej kolejności zwrócilibyśmy uwagę na ich podeszwę. Ta zawsze musi być dostosowana do podłoża, a w górach bywa ono zmienne. Nic więc dziwnego, że górskie buty biegowe odznaczają się tak zwanym agresywnym bieżnikiem, który sprawia, że nawet w trudnych warunkach trzymanie się podłoża nie jest trudne.

Szczególnie staranny powinien być wybór butów przeznaczonych do zimowego biegania po górach. W takim przypadku zaleca się, aby obuwie biegowe było wyposażone w raczki lub w gumowe nakładki z wystającymi końcówkami widiowymi.

Po drugie – kije biegowe

Choć wiele osób podchodzi do nich ze sceptycyzmem, nie powinniśmy zapominać o tym, że kije maja do odegrania bardzo ważną rolę podczas biegania po górach. Jeśli odcinek trasy jest stromy, można się na nich wesprzeć dbając o to, aby nogi nie były ciągle obciążone. Kije biegowe nie są jednak wcale tym samym, co kije wykorzystywane w trekkingu, a tym, co je odróżnia, jest przede wszystkim waga. Kije biegowe są znacznie lżejsze, można je przy tym składać na trzy, a nawet na cztery części.

strój na górski jogging

Po trzecie – plecak i kamizelka do biegania po górach

Bez względu na to, czy wybieramy się w góry trenować, czy też po to, aby uczestniczyć w zawodach, musimy mieć świadomość tego, że pogoda panująca w górach potrafi być zmienna. W związku z tym zawsze warto mieć przy sobie kurtkę, czapkę, a nawet żel energetyczny. Wszystko to sprawia, że klasyczny pas biegowy może już nie być wystarczający, a co za tym idzie, warto postawić na pewniejsze rozwiązanie. Takim jest właśnie plecak przeznaczony do biegania.

Tu szczególnie interesujące wydają się przeznaczone do biegania kamizelki. Są one przemyślane w każdym calu, a ich testowaniem zajmują się najlepsi biegacze górscy. Ich plusem jest pakowność, ta idzie przy tym w parze z satysfakcją z biegu i małym obciążeniem. Kamizelki nie tylko znakomicie przylegają do ciała, ale również sprawiają, że plecak nieustannie pozostaje na swoim miejscu nawet pomimo tego, że znajdujemy się w nieustannym ruchu. Także liczne kieszonki mają swoją funkcjonalność. Pozwalają one na zabieranie w trasie wielu drobiazgów, a jednocześnie sprawiają, że mogą być one rozmieszczone w równomierny sposób.

Autor