Jak pilnować tętna podczas biegu chcąc schudnąć?

Gdy stawiamy sobie za cel schudnięcie, zwykle jesteśmy w stanie zrobić naprawdę dużo, aby doprowadzić do jego realizacji. Potrafimy ograniczyć jedzenie, stawać na wadze nawet po kilka razy w ciągu dnia, a przede wszystkim – biegać, bo nie od dziś wiadomo, że jest to niezawodny sposób na gubienie kilogramów. Niestety, nawet, jeśli pierwsze dni są czasem spektakularnych efektów, po ich upływie jest coraz gorzej. Na szczęście, można to wyjaśnić.

Już na wstępie warto przypomnieć, że bieganie nie pozwoli nam na utratę tkanki tłuszczowej tak długo, jak będzie jedynym dobrym nawykiem w naszym życiu. Odchudzanie ma sens tylko wówczas, gdy towarzyszy mu zmiana nawyków żywieniowych i diety i jest to element niemożliwy do pominięcia. Bilans kaloryczny to sprawdzony sposób na prawidłowe funkcjonowanie i jeśli chcemy schudnąć, musi być on delikatnie ujemny. Jeśli zacznie spadać gwałtownie, organizm zacznie się bronić przed ciężkimi czasami, jakie, w jego przekonaniu, mogą się przydać.

Zalety kompleksowego działania

Jeśli zależy nam na widowiskowych efektach odchudzania, warto pamiętać o tym, że nadchodzą one po działaniach kompleksowych. W praktyce oznacza to, że dieta powinna być połączona z treningiem i to zarówno siłowym, jak i aerobowym. Tu warto wspomnieć o bieganiu jako o odmianie najtańszej, a jednocześnie najskuteczniejszej.

Poradnik biegacza

jak schudnąć do lata

Jednym z pierwszych kroków, jakie powinniśmy wykonać, jest określenie naszego tętna maksymalnego. Jeśli ma być ono wiarygodne, zaleca się wykonanie tak zwanej próby wysiłkowej. Oczywiście, jeśli nie chcemy poddawać się takiemu badaniu, nie musimy tego robić. Zawsze możemy przecież wyprowadzić je za pomocą wzoru, który zakłada, że od 220 odejmujemy liczbę lat, jakie już ukończyliśmy. Jeśli chcemy chudnąć powinniśmy też pamiętać o tym, aby dostosować wymagania biegowe do poziomu wytrenowanie. Reżim treningowy nie powinien być więc zbyt duży przy braku wytrenowania, może się bowiem okazać, że będzie on skutkował kontuzją, która spowolni czas dochodzenia do wymarzonej wagi.

Najciekawsze rodzaje aktywności

Jednym z najciekawszych przykładów wysiłku tlenowego jest bieg jednostajny. W jego przypadku ze spalaniem tkanki tłuszczowej mamy do czynienia wówczas, gdy zaczynamy przekraczać sześćdziesiąt procent tętna maksymalnego w czasie powyżej pół godziny. Ćwicząc z taką intensywnością powinniśmy pamiętać o zachowaniu głębokiego oddechu. Organizm początkowo odżywia się węglowodanami, jakie dostarczyliśmy mu w ciągu dnia. Potem sięga po zmagazynowany tłuszcz przepalając go na energię. Właśnie ten mechanizm uzasadnia konieczność biegania przez przynajmniej trzydzieści lub czterdzieści minut. Przy wysiłku aerobowym, utrzymanie tętna na poziomie siedemdziesięciu procent tego, które jest najwyższe, pozwala na osiągnięcie podobnych rezultatów.

Autor