Co zabrać na biwak zimą?

Spędzenie nocy w namiocie w zimie jest sporym wyzwaniem. Jednak po odpowiednim przygotowaniu może stać się to prawdziwą i niezapomnianą przygodą. W co należy zatem się zaopatrzyć?

Biwaki zimowe cieszą się coraz większą popularnością.  Na Turbaczu od kilku lat organizowane są nawet specjalne Winter Camps.  Gdy temperatura spada poniżej zera, organizm człowieka narażony jest na szybkie wychłodzenie, co grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego do takich biwaków należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Osoby początkujące powinny wybrać się na pierwszy zimowy biwak z kimś bardziej doświadczonym. Trzeba też zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Namiot

 Jaki namiot najlepiej sprawdza się zimą - tunelowy, wojskowy, a może typu igloo? Powinien mieć stelaż zewnętrzny czy wewnętrzny?  Tutaj zdania są podzielone. Na pewno jednak namiot do zimowego biwakowania musi zajmować po złożeniu niewiele miejsca, być lekki i prosty w obsłudze, a także odporny na niskie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze jeśli jest elastyczny, ale jednocześnie stawia opór podmuchom wiatru. Poza tym musi mieć naprawdę sporą pojemność, znacznie większą niż osoby, które będą w nich spać i ich sprzęt. Z czego to wynika? W nocy para wodna z oddechów osiada na ściankach namiotu. Jeśli będzie on niewielki, nad ranem na śpiące w nim osoby spadnie cała wilgoć w formie szronu. Zamoczy ona również wyposażenie, buty, ubrania czy śpiwory. To oczywiście niedopuszczalne.

Karimata

górskie wyprawy zimą

W polskich górach zimą wykorzystuje się na ogół dwuwarstwowe karimaty o grubości minimum 1,5 cm. Bardzo dużą popularnością od wielu lat cieszą się również maty wojskowe. W nocy warto posiłkować się dodatkowo podłodzefolią NRC, kładąc ją złotą stroną do ziemi.

Śpiwór

Śpiwór powinien być duży, zmieścić się w nim musi bowiem dodatkowo delikatna elektronika, baterie, niektóre elementy odzieży itd. Niektóre osoby używają nawet dwóch śpiworów. Duży, wykonany z materiałów syntetycznych służy jako warstwa zewnętrzna do temperatury -15 stopni Celsjusza. Jest także magazynem. Drugi to dopasowana mumia puchowa do temperatury -10 stopni Celsjusza. To powinny w zupełności wystarczyć.

Dodatkowe wyposażenie

Obowiązkowo należy mieć ze sobą dodatkowe pałąki do stelaża, zestaw do naprawy namioty czy specjalne wzmacniane szpilki. Warto też zakupić śruby lodowe, jeśli powierzchnia jest mocno zmarznięta. Nieoceniona okazuje się też łopata śniegowa czy lawinowa, aby odgarniać nią śnieg. Aby biwakowanie zimą było przyjemne należy także zainwestować w kuchenkę gazową i źródło światła np. latarki - akumulatorową i czołówkę. Bezcennym gadżetem okazuje się być także wielorazowy ogrzewacz do rąk, który nie kosztuje zbyt wiele. Przy okazji może  posłużyć do ogrzewania butów.

 

Autor