Jaki namiot najlepiej kupić?

Jaki namiot wybrać – składany czy samorozkładany?

1. Wybór jest tak duży, że można się pogubić. Zastanów się, na czym najbardziej ci zależy, a rodzaj namiotu idealnego dla ciebie okaże się oczywisty. Przeanalizuj poniższe pytania.

2. Jak często zamierzasz korzystać z namiotu? Regularnie czy od czasu do czasu?

3. Ile osób będzie w nim spać? Czy zabierzesz ze sobą dzieci?

4. Zamierzasz używać go podczas krótkich wypadów za miasto czy dłuższych wypraw?

5. Gdzie będziesz go używać – na terenach bezpiecznych czy ekstremalnych jak np. góry?

6. Jak często będziesz zmieniać miejsce pobytu w nim?

7. Wolisz, by było ci w nim wygodnie, czy by móc szybko i łatwo go spakować?

A więc – samorozkładany, a może jednak kompaktowy?

Twoje odpowiedzi zdeterminowały to, jaki typ namiotu jest dla ciebie najodpowiedniejszy. Jak wszystko, oba mają swoje wady, zalety i ograniczenia.

Kompaktowy – wady i zalety

Jest to mały namiot, chowany do worka, co za tym idzie zajmuje mało miejsca i można go bez problemu przewieźć rowerem lub przypiąć do plecaka. Model modelowi nie równy, jednakże generalnie jest to namiot z tych lżejszych. Można znaleźć takie, które zapewniają odporność przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi: wiatrem, mrozem, wilgocią. W ofercie znajdują się również takie ze specjalną podłogą i wtedy nie straszne nam np. kamieniste podłoże. Można trafić na modele, które pragną być aż tak kompaktowe, że są odrobinę ciasne i niewygodne. Te ultralekkie czasami posiadają niewygodny przedsionek i nie mają dodatkowych komór. Trzeba mieć trochę doświadczenia i wprawy, by umieć je złożyć i rozłożyć. Jest to sprzęt trochę bardziej specjalistyczny, a więc często droższy.

namiot kompaktowy

Samorozkładany – wady i zalety

Bardzo łatwo jest go rozłożyć, po wyciągnięciu z opakowania niemalże rozkłada się sam. Składanie przy odrobinie wprawy trwa parę minut. To dobry wybór na dłuższe wycieczki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich namiotów – od jednoosobowych po wielkie namioty dla całych rodzin. Wszystkie są duże i komfortowe. Jest duży i trochę waży, dlatego może być problem, by przetransportować go inaczej jak tylko samochodem. Nieuważne zakupy mogą skończyć się kupnem namiotu taniego, ale nieodpornego na ciężkie warunki. Może okazać się później, że np. przepuszcza wilgoć, dlatego trzeba wybierać go świadomie.

Na jaki namiot się zdecydować?

Najlepszym wyborem będzie namiot wielosezonowy, niezależnie od tego podczas jakiej pory roku zamierzasz go używać. Nawet latem pogoda bywa różna, a dzięki takiemu namiotowi możesz być pewny, że jesteś przygotowany na każde warunki. Jeśli wybierasz się pod namiot na dłużej, zamiast karimaty wybierz dmuchaną matę turystyczną. Upewnij się, że tropik w twoim namiocie posiada filtr UV. Jeśli zamierzasz dużo chodzić pieszo, zdecyduj się na namiot kompaktowy, jeśli będziesz biwakować dłuższy czas w jednym miejscu, postaw na samorozkładany. 

 

Autor