Jaki śpiwór na ekstremalne temperatury?

Sporo osób powstrzymuje się przed kempingowaniem w porze zimowej ze względu na panujące temperatury. Kiedyś może i faktycznie było to dość nieprzyjemne, lecz ówcześnie dostępnych jest wiele udogodnień, które sprawią, że niskie temperatury nie będą już takie straszne. Poza ciepłymi ubraniami ważny jest śpiwór. Dziś już nie trzeba nosić bardzo ciężkiej zwiniętej beczki, ani bardzo malutkiego śpiwora, pod którym nam będzie zimno.

Rodzaje śpiworów

Śpiwory dedykowane naprawdę ekstremalnym temperaturom są wykonane ze specjalnych materiałów. To też wpływa na wagę, a co za tym idzie i na cenę śpiworu. Warto pamiętać, że zadaniem śpiworu wcale nie jest grzanie, lecz izolowanie od warunków panujących na zewnątrz.  Jego działanie można porównać do zimowej kołdry. Kiedy podczas snu nieznacznie obniża się temperatura ludzkiego ciała, kołdra utrzymuje ciepło, które ono wytworzyło i wciąż jest przyjemnie ciepło. Tak samo działają śpiwory, te najlepiej izolujące sprawdzą się nawet w temperaturach osiągających -40 stopni. Wbrew pozorom powietrze jest dobrym izolatorem. Jest to powiązane ze śpiworami puchowymi, które pomiędzy puchem mają dużą ilość powietrza, co łącznie z puchem wpływa na szybkość rozgrzania się wewnątrz śpiwora.

Na co należy zwracać uwagę?

Należy wziąć pod uwagę budżet jakim się dysponuje. Śpiwory puchowe, ponieważ wykonane z naturalnego materiału, są droższe niż te syntetyczne. Istotne pod tym względem jest też sposób przechowywania śpiworu i jego konserwacja. Śpiwór puchowy jest lepszym izolatorem, ale trudniej utrzymać go w czystości, pranie go może zepsuć parametry izolacyjne. śpiwór na górskie wycieczkiNa śpiwór z puchu też trzeba mieć więcej miejsca, gdyż zaleca się go przechowywać rozłożonego. Syntetyki natomiast mogą być przechowywane zwinięte. Waga i rozmiar to kolejne ważne elementy, które należy uwzględnić. Śpiwór puchowy wymaga więcej miejsca, lecz jest lekki. Z kolei syntetyczny zajmuje mniej miejsca, ale jest cięższy niż ten naturalny. Te parametry należy dobrać w zależności od rodzaju wyprawy. Ci, którzy na pole kempingowe wjadą samymi autami nie muszą się martwić ciężarem śpiwora, natomiast ci, którzy wybierają się w pieszą wędrówkę będą zwracać raczej uwagę na to, by śpiwór był jak najlżejszy. Warto zaznaczyć, że niestety alergicy są poniekąd zmuszeni na zakup śpiwora syntetycznego, gdyż Ci uczuleni na puch mogą jedynie cierpieć.

Krój śpiwora

Niewielu by się domyśliło, lecz krój śpiwora ma znaczenie jeśli chodzi o właściwości izolujące. Typ mumia najlepiej przyda się na zimne noce, są węższe przy stopach, co jednych może denerwować z powodu zbyt małej ilości miejsca, ale wpływa to na znacznie mniejszą utratę ciepła. Jednak bardzo rzadko zdarzają się modele, które można połączyć w jeden duży śpiwór tak by w środku spały dwie osoby. Śpiwory mogą być mieć podszewkę, przypominającą poduszkę. Wszystkie te cechy posiadają np. śpiwory duńskiej marki Outwell. Ich produkty wytrzymują temperatury od +23 stopni do -18, z optymalną oscylującą przy +3 stopniach. Marka jednak posiada też śpiwory przygotowane na znacznie niższe temperatury.

Autor