Jaki model śpiwora jest najlepszy?

Śpiwory na zimę – przegląd

Decyzję o zakupie odpowiedniego śpiwora powinien poprzedzić przegląd wielu modeli pod względem jego cech. Przede wszystkim należy bowiem zwrócić uwagę na parametry, od których uzależniony jest komfort spania w  nim. Inny śpiwór będzie odpowiedni na zimowy wyjazd, wyprawę nad morze latem, a inny na nocowanie pod namiotem w lesie jesienią. Najważniejsze to: materiał (należy sprawdzić czy nie ma się na niego uczulenia), wypełnienie, waga, odporność na wilgoć, wielkość. Warto także ustalić kwotę, jaką jest się w stanie wydać na śpiwór. Specjalistyczne mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Należy więc zdecydować, czy będzie on używany często i w jakich warunkach będzie się z niego korzystało. Przy dłuższych i regularnych podróżach nie warto oszczędzać na śpiworze.

Syntetyczny czy puchowy?

Wypełnienie wpływa na wagę śpiwora oraz to, jak ciepły będzie. Syntetyczne wypełnienie powoduje, że śpiwór waży mniej i krócej schnie, a także mniej kosztuje. Istnieje grupa śpiworów, w których zastosowane są wypełnienia bardzo cenne, ale też świetne jakościowo. Dają bardzo dużo ciepła, a niewiele ważą. Należą jednak do najdroższych. Wiele osób decyduje się więc na śpiwory puchowe, doskonale chronią przed zimnem, są idealne dla alergików. Należy jednak prać je w odpowiedni sposób. Przy zakupie takiego śpiwora czytajmy  skład wypełnienia. Może się okazać, iż niska cena będzie spowodowana tym, że puchu znajduje się w środku mniej niż pierza. Im więcej puchu, tym lepszy śpiwór

Śpiwór mumia lub koperta

śpiwory pod namiot

istnieją dwa podstawowe kształty: mumia i koperta. Ten drugi typ zajmuje więcej miejsca, słabiej utrzymuje ciepło i często jest pozbawiony części pod głowę. Popularnym ich zastosowaniem jest używanie ich jako kołdry podczas wypraw kempingowych.  W trudnych warunkach sprawdzą się dużo gorzej niż śpiwory pierwszego typu.
Typ mumia jest bardziej dopasowany do sylwetki, świetnie chronią przed zimnem i utrzymują temperaturę.  Takie śpiwory będą lepsze na dłuższe podróże w chłodne miejsca. Ponadto zajmują mniej miejsca i łatwiej jest podróżować z nimi na plecaku.

Inne istotne parametry

Ważne są normy cieplne, które znajdują się w specyfikacji każdego śpiwora. Należy także dopasować wagę i rozmiar. Konieczne jest ustalenie: w jaki sposób będzie się go transportować (na plecach podczas pieszych podróży/ w bagażniku), kto będzie z niego korzystał (dziecko/dorosły) oraz jakie będą warunki miejsca docelowego (duża/mała wilgotność, temperatura powietrza, ilość miejsca). Każdy, kto wybiera się w zimową podróż chce komfortu podczas snu. Dlatego też warto zainwestować w śpiwór dobrej jakości. Jednak jeśli wyprawy są rzadkie, warunki nie są trudne, to można znaleźć tani model, który również okaże się niezwykle przydatny.

Autor