Jak dbać o śpiwór puchowy?

Śpiwór puchowy to znakomity wybór jeśli chodzi o komfort użytkowania, wygodę, możliwości kompresji i stosunek wagi do oferowanych właściwości termicznych. Ten typ śpiworu jest najczęściej używanym na różnego rodzaju górskich ekspedycjach. Doceniają go zarówno profesjonalni himalaiści jak i zwykli turyści i autostopowicze. Jeśli należysz do grona szczęśliwców posiadających ten typ śpiwora, to koniecznie musisz wiedzieć jak zadbać o niego, by służył jak najlepiej i jak najdłużej. Produkty tego typu są dość drogie, więc lepiej dobrze o nie zadbać, by nie stracił on swoich właściwości.

Przechowywanie śpiwora

Nie da się ukryć, że nie jest to produkt użytkowany na co dzień. Większość czasu spędzi więc w domu schowany w szafie lub innym schowku. W przypadku śpiworów puchowych niezwykle ważny jest właśnie sposób przechowywania. Podstawą jest to, by był on rozprężony. Śpiwory tego typu zazwyczaj wyposażone są w dwa woreczki. Jeden mały, w który pakujemy śpiwór, gdy zabieramy go w trasę i drugi nie co większy, siateczkowy, który zapewnia odpowiednie rozprężenie puchu i gwarantuje cyrkulację powietrza. Po każdym wyjeździe należy dokładnie wytrzepać śpiwór by puch się rozprężył i schować go do większego, siateczkowego worka lub rozwiesić.

Pranie puchu

Dość kontrowersyjny temat. Niektórzy polecają pranie puchu, inni za to odradzają. Prawda wygląda tak, że podczas prania zupełnie nic złego mu się nie dzieje. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad i nie prać go zbyt często. Do prania śpiwora należy korzystać tylko i wyłącznie z specjalnie do tego celu przeznaczonych delikatnych detergentów. Zwykłe proszki i płyny do prania mogą go tylko uszkodzić i sprawić, że straci on większość swoich właściwości termoizolacyjnych. Śpiwór powinien być prany w temperaturze nie większej niż 30 stopni Celsjusza na łagodnym programie, bez wirowania. Dobrze jest także zastosować dodatkowe płukanie, by być pewnym, że pozbędziemy się z jego włókien całości detergentu. Po zakończeniu prania należy go dobrze wysuszyć (należy jednak unikać suszenia go w pełnym słońcu). Zbyt częste pranie może osłabić włókna, dlatego nie należy robić tego zbyt często.

pranie śpiwora

Inne triki

Puch naturalny jest bardzo wrażliwym materiałem. Należy szczególnie chronić go przed zawilgoceniem, gdyż traci on wtedy wszelkie właściwości termiczne. Po każdym użyciu należy go także dokładnie wysuszyć. Jak najczęściej powinien być także przechowywany w wersji rozprężonej. Gdy wybieramy się na krótką wycieczkę i mamy dużo miejsca w plecaku, dobrze jest przenosić go w większym woreczku. Śpiwór puchowy to produkt wysokiej jakości, a sam puch jest długowieczny. Przy odpowiedniej konserwacji i obchodzeniu się z nim będzie służył przez długie lata.

Autor