Jakie cechy ma dobry śpiwór turystyczny?

Turyści, którzy lubią niezależność podczas kolejnych wypraw często wspominają o tym, że trudno uznać je za satysfakcjonujące, gdy w trasę nie zabiera się śpiwora. Rzeczywiście, bez względu na to, czy mamy do czynienia z biwakowaniem, czy też z wyprawą pod namiot, spanie bez śpiwora wydaje się niemal niemożliwe. Co ważne, dzięki postępowi technologicznemu dziś spanie w śpiworze jest możliwe nawet w warunkach zimowych.

Dlaczego śpiwory są tak ważne?

Dobry sen jest podstawą każdej wyprawy, nic więc dziwnego, że zakup śpiwora jest przedsięwzięciem, któremu warto poświęcić sporo uwagi. Tu na pierwszy plan wysuwa się dążenie do tego, aby był on rozwiązaniem lekkim, czasem bowiem po turystycznych szlakach wędruje się z nim nawet wiele kilometrów mając na uwadze i to, że nie jest to wcale nasz jedyny bagaż. Nie można też zapominać, że jego najważniejszą funkcją niezmiennie pozostaje chronienie nas przed utratą ciepła podczas snu. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakich miesiącach ma być on przez nas użytkowany i jakie warunki atmosferyczne są charakterystyczne dla miejsc, w które zabieramy go ze sobą. W śpiworze spędza się od kilku do nawet kilkanaście nocy, dobrze więc, jeśli także pod koniec wycieczki pozostanie on rozwiązaniem komfortowym.

Funkcjonalność śpiworów 

Dziś w sprzedaży dostępnych jest coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, warto więc wspomnieć także o śpiworach, które z powodzeniem można użyć jadąc samochodem albo autobusem. Już po ich rozpięciu, znakomicie sprawdzają się one jako koce, można więc nie tylko położyć się na nich, ale i okryć się. Takie śpiwory koperty odznaczają się dość dużą powierzchnią, należy jednak liczyć się z tym, że mogą nie sprawdzać się najlepiej w czasie chłodniejszych dni. Najlepiej wykorzystywać je więc latem – pod namiotem lub w domku letniskowym.

śpiwór do namiotu

Jeszcze innym śpiworem, którym warto się zainteresować, jest tak zwana mumia, a więc śpiwór izotermiczny. Tym razem mamy do czynienia z dość wyjątkowym materiałem, który nie tylko nie chłonie wilgoci, ale również charakteryzuje się tym, że relatywnie szybko schnie. Co więcej, wiele jego rodzajów odznacza się również właściwościami antyalergicznymi, to zaś pozwala na korzystanie ze śpiworów także tym osobom, którym do niedawna choroba to uniemożliwiała.

Ciepło – znak rozpoznawczy

Jeśli analizujemy ich budowę, mumie możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy zakłada obecność dość wąskiego śpiwora, drugi zaś jest rozwiązaniem na tyle szerokim, że możliwa jest w nim nie tylko względna swoboda ruchu, ale również zmiana pozycji. Trzecia wersja stawia na charakteryzujący się dobrą rozciągliwością elastyczny materiał, to zaś sprawia, że możliwe staje się niemal dowolne ułożenie ciała. Śpiwory turystyczne często posiadają tak zwany zamek dwusuwakowy, to zaś umożliwia ich rozsuwanie w każdą ze stron.

Autor