Jak wybrać namiot na wakacje życia?

Wakacje pod namiotem to dla wielu osób życiowa przygoda. Tylko od nas zależy jednak to, czy będziemy wspominać ją z rozrzewnieniem, czy też będziemy starać się jak najszybciej o niej zapomnieć. Okazuje się, że o tym, do której grupy będziemy się zaliczać, w dużej mierze decyduje umiejętność wyboru odpowiedniego namiotu.

Najważniejsze pytania przed urlopem

Jeszcze przed odwiedzeniem sklepu, w którym sprzedawane są namioty, warto zadać sobie kilka pytań. Najważniejsze z nich dotyczy tego, gdzie kupiony przez nas namiot będzie najczęściej rozbijamy. Nie bez znaczenia jest jednak i to, ile osób będzie w nim zazwyczaj spało, jaką porą roku najczęściej będziemy go wykorzystywać i jak będziemy go transportować. Gdy już wiemy, czego spodziewamy się po naszym „tymczasowym domu”, możemy przystąpić do analizy tego, co jest nam w stanie zaoferować rynek.

Waga namiotu i jej znaczenie

Trudno polemizować z osobami, które starają się nas przekonać, że waga namiotu może mieć kolosalne znaczenie. Można to odczuć zwłaszcza, gdy planujemy obóz wędrowny, a co za tym idzie – namiot stanie się kolejnym elementem bagażu na naszym plecach. Wraz z wagą należy tu analizować wielkość pakunku już po jego złożeniu, ona również może bowiem decydować o tym, czy transport będzie mniej, czy też bardziej komfortowy. Zdecydowana większość producentów namiotów jest nam dziś w stanie zaproponować konstrukcje określane mianem ultralekkich. Jeśli jednak planujemy sięgnięcie po którąś z nich, musimy mieć świadomość tego, że bardzo często obniżenie wagi namiotu jest tożsame z obniżeniem komfortu, jaki odczuwa się korzystając z niego.

Wygoda użytkowania

O tym, na ile wygodnie będzie się nam korzystało z namiotu, decyduje przynajmniej kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się tu wielkość przedsionka, w którym możemy trzymać plecaki, buty i prowiant, nie bez znaczenia jest jednak również liczba wejść do namiotów, liczba i samo rozmieszczenie wywietrzników oraz kieszenie, siateczki i różnego rodzaju haczyki przygotowane z myślą o tym, abyśmy zawsze mieli miejsce na nasze drobiazgi.

Przestrzeń i wysokość

Jeśli namiot ma być wygodny, nie możemy zapominać także o przestrzeni, jaką jest nam w stanie zaoferować dany model. W sypialni namiotu dwuosobowego zwykle można znaleźć miejsce także na dwie karimaty oraz dwa plecaki i tu niewiele można zmienić. Pewne znaczenie ma jednak także wysokość namiotu, okazuje się przy tym, że ta może być poddana pewnej korekcie. Im namiot jest wyższy, tym lepiej dla nas, jeśli jednak namiot jest zbyt wysoki, musimy liczyć się z tym, że będzie on musiał przeciwstawić się większemu naporowi powietrza. To ostatnie może okazać się kłopotliwe zwłaszcza podczas burzy oraz wichury, a podczas wakacji pod namiotem nie można zakładać, że nie będziemy mieli do czynienia z takimi utrudnieniami. Wyższy namiot jest też automatycznie namiotem cięższym.

Autor