Co warto wiedzieć o namiotach zimowych?

Zimą pod namiot

Jeśli nasza pasja sprawia, że mamy okazję spędzić noc nad jeziorem, w górach lub w głębi lasu, możemy mieć pewność, że będzie to nic niezapomniana. Sprawa komplikuje się wówczas, gdy jesteśmy konfrontowani z noclegowaniem w warunkach zimowych, niska temperatura sprawia bowiem, że biwakowiczów jest zdecydowanie mniej. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czy istnieją, mimo wszystko, namioty, które są w stanie radzić sobie nawet w takich trudnych warunkach? Okazuje się, że tak.

Funkcjonalność namiotów na zimowe wyprawy

Namioty zimowe w dość istotny sposób różnią się od tych, z których zwykle korzystamy w miesiącach letnich. Inna jest ich konstrukcja, zastosowane do ich produkcji materiały oraz systemy, których celem jest zagwarantowanie użytkownikom komfortu cieplnego. Nie należy też liczyć na to, że namiot zimowy będzie tani. Jeśli chcemy wejść w posiadanie rozwiązania wysokiej jakości, musimy liczyć się z tym, że jego cena również będzie wysoka.Jeśli zastanawiamy się, która z cech namiotu zimowego powinna mieć dla nas kluczowe znaczenie, w pierwszej kolejności powinniśmy stawiać na lekkość takiego rozwiązania. Właśnie lekkie namioty generują najmniejsze problemy podczas transportu, trudniej też o ich uszkodzenie. Nie mniej istotne jest i to, że namiot zimowy nie powinien być zbyt duży. Im większa jest jego kubatura, tym większa jest też ilość ciepła, która pozostaje wokół nas. Także sposób montażu namiotu zimowego może mieć dla nas duże znaczenie. Powinien być on prosty, choć mimo wszystko na zimowy wyjazd warto zabrać ze sobą nie tylko śruby lodowe, ale i dodatkowe pałąki, te bowiem mają tendencję do łamania się, gdy temperatura jest niska.

zimą pod namiot

Wędkarz i myśliwy pod namiotem

Sezon wędkarski nie kończy się wcale wraz z końcem lata, nic więc dziwnego, że także na jeziorach skutych lodem zwykle nie brakuje zapalonych wędkarzy. Także amatorzy polowań nie ukrywają, że niskie temperatury nie są dla nich przeszkodą. Czy jednak wędka, strzelba oraz plecak to jedyne atrybuty osób, które chcą cieszyć się swoją pasją także w miesiącach zimowych. Okazuje się, że nie. Dziś coraz większą popularnością cieszą się również namioty, które pozwalają nie tylko na nocleg, ale i na schronienie, gdy warunki atmosferyczne stają się trudne.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z namiotami wędkarskimi, czy też myśliwskimi, musimy pamiętać o tym, że cechą tych naprawdę dobrych jest przede wszystkim wodoodporność. Najlepiej szukać modeli o współczynniku 10000 milimetrów słupa wody, choć każdy wyższy jest mile widziany. Właśnie takie oznaczenie daje nam gwarancję, że namiot poradzi sobie nawet przy intensywnych opadach, zarówno deszczu, jak i śniegu. Odpowiednia izolacja zależy również od podłogi namiotu, ta więc często jest wykonywana z mocnych, dodatkowo zbrojonych tworzyw sztucznych.

Autor