W co warto się zaopatrzyć przed wyprawą górską?

W górach można nie tylko spacerować. To także doskonałe miejsce do treningu wydolnościowego. Powyżej wysokości 1000 m n.p.m. wzmaga się produkcja czerwonych krwinek, a więc i transport tlenu oraz składników odżywczych. Dlatego obecnie w górach biegają już nie tylko profesjonalni sportowcy, ale i amatorzy. Do tego trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Buty do biegów górskich

Nie ma nic ważniejszego dla biegacza niż buty. Górskie ścieżki są twarde, skaliste i nierówne, a niekiedy i bardzo śliskie. Najlepszym rozwiązaniem są zatem buty trialowe, które sprawdzają się w górach i nie tylko. W przypadku tych butów kluczowe znaczenie ma charakterystyczny bieżnik. Wyróżnia się dwa jego rodzaje. Pierwszy to modele przeznaczone do biegania po twardym i skalistym podłożu. Drugi to buty o podeszwie elastycznej, które dostosowane są do biegania  w błocie i piachu. Cholewka buta musi być z kolei bardzo wytrzymała. Niektóre modele posiadają także membranę Gore-Tex, która zapewnia im wodoszczelność.

Odzież do biegania

Odzież do biegów górskich musi być wykonana z materiałów funkcyjnych, które odprowadzają nadmiar wilgoci na zewnątrz i szybko wysychają, a jednocześnie nie powodują wychłodzenia organizmu w czasie deszczu. Latem wystarczy mieć na sobie spodenki i koszulkę. W zimie konieczna jest już bielizna termoaktywna. Warto zainwestować również w odpowiednią czapkę i rękawiczki. Dobrym rozwiązaniem jest też chusta tunelowa.

Dodatkowe wyposażenie

mapa na wyprawy górskie

Pogoda w górach bywa kapryśna i trzeba być na to przygotowanym. Dlatego w czasie treningu nie warto mieć ze sobą zbędnego sprzętu. Tutaj każdy gram mniej jest na wagę złota. Mimo to warto pamiętać o kilku elementach:

  • kurtce przeciwdeszczowej - powinna być lekka,
  • smartfonie - zapewnia dostęp do map i nawigacji, a przy tym pozwala na kontakt ze światem,
  • latarce czołowej - oświetla szlak, po zapadnięciu zmierzchu,
  • bidonie z wodą ,
  • batonach i żelach energetycznych - dodają energii w krótkim czasie,
  • mapie - telefon zawsze może się w końcu rozładować.

Dużą popularnością od jakiegoś czasu  cieszą się także zegarki sportowe.

Plecak

Oczywiście dodatkowe wyposażenie trzeba gdzieś umieścić. Takim miejscem jest plecak, który nie powinien mieć więcej niż 5 l pojemności. Specjalne plecaki sportowe są idealnie dopasowane do ciała i wykonane z materiałów oddychających. Na ogół posiadają bukłak. W ten sposób w czasie biegania można łatwo napić się wody bez konieczności zdejmowania plecaka. Przydatny okazuje się być także pas piersiowy i dodatkowe  kieszenie na szelkach na telefon czy żele energetyczne. Warto zwrócić uwagę na wagę samego plecaka, która powinna nie wynosić więcej niż 300 gramów. Wskazane są też elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność biegacza.

 

Autor