Po co biegaczowi pulsometr?

Im bardziej regularnie trenujemy, tym większą wagę przywiązujemy do tego, jakie jest tempo naszego biegu. Pozwala to na utrzymanie określonej prędkości na wybranym przez nas odcinku trasy. Trudno nie zgodzić się z zasadnością takiego podejścia, pozwala ono bowiem na łatwe określenie czynionych przez nas postępów. To tempo pozwala na wyznaczenie celu, ono też odpowiada na pytanie o to, czy biegniemy zgodnie z naszymi przedstartowymi założeniami. Czy jednak tylko ono się liczy.

Praca serca – czynnik warty analizy

W bieg zawsze wkłada się pewien wysiłek, dobrze jest więc mieć pewność, że nie stanowi on zagrożenia dla naszego zdrowia. Jeśli targają nami silne emocje, co ma miejsce zwłaszcza podczas zawodów, trudno jest ocenić w sposób racjonalny, czy możemy nadal utrzymywać określone tempo biegu, czy też może lepszą opcją będzie zwolnienie, jako że zbliżamy się do punktu, który może być określany jako krytyczny. Na szczęście, nie musimy polegać wtedy tylko na sobie. Poziom naszego zmęczenia może być mierzony przez pulsometr, a więc specjalne urządzenie, które odpowiada za monitorowanie pracy naszego serca.

Pulsometr cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród sportowców uprawiających te dyscypliny, w przypadku których kluczową rolę odgrywa nasza wytrzymałość. Jest nieoceniony, gdy chcemy określić, czy nasze tempo pozwala nam na szybszy bieg. Choć jednak jego zakup wydaje się dziś koniecznością, nie można nie zgodzić się z tym, że znalezienie idealnego rozwiązania może się okazać dość trudne.

Rodzaje pulsometrów

mierzenie pulsu przy treningu

Rozwiązaniem, które zwykle jest naszym pierwszym skojarzeniem, gdy w grę wchodzą pulsometry, jest zegarek wyposażony w pasek przeznaczony do zakładania wokół klatki piersiowej na wysokości mostka. Jeśli decydujemy się na tego rodzaju opcję, powinniśmy zainteresować się tym, czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje. Dziś bez trudu znajdziemy choćby pulsometry wodoszczelne, takie, które prowadzą pomiary na kolejnych okrążeniach, posiadają stoper, podświetlaną tarczę, funkcję alarmu, kalendarz i automatyczny zapis wyników pomiarów. Sam pasek również powinien posiadać specjalną regulację, aby nie sprawiać problemów już w trakcie biegu.

Nowości technologiczne

Dziś biegacze mają także własne oczekiwania względem pulsometrów, zaskoczeniem nie powinno być więc dla nas choćby to, że szczególną popularnością cieszą się te rozwiązania, które posiadają wmontowaną nawigację GPS określającą, ile kilometrów zostało już pokonanych i jakie było tempo biegu. Obecnie w sprzedaży dostępne są zresztą również także urządzenia jednoczęściowe. Te pokazują tętno w chwili założenia na dłoń zegarka, dane są zaś odczytywane z przegubu. Korzystanie z nich jest łatwiejsze, a komputer treningowy ocenia bezpieczeństwo biegu biorąc pod uwagę choćby nasz wiek.

Autor