Jak znaleźć idealny zegarek dla biegacza?

Zegarek jako niezbędne wyposażenie każdego biegacza

Jeśli nie mamy jeszcze dużego doświadczenia z bieganiem, wybór odpowiedniego zegarka może okazać się w naszym przypadku dość kłopotliwym zadaniem. Nie brakuje zarówno modeli, jak i marek, a różnice pomiędzy nimi uświadamiają, że nie jest łatwo wybrać naprawdę atrakcyjne rozwiązanie. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na niepowodzenie. Jeśli określimy własne wymagania, wybór z pewnością stanie się łatwiejszy.

Znaczenie funkcjonalności

Dziś zegarki dla biegaczy są wyposażone w coraz to bardziej zaskakujące funkcje. Mogą więc choćby monitorować pracę naszego serca, co ułatwia nam ocenę naszego zaangażowania i pozwala na szybkie zorientowanie się, kiedy powinniśmy zwolnić, aby nie ryzykować problemów ze zdrowiem. Pomaga to zwłaszcza tym biegaczom, którzy „trenują na tętno”, a więc pilnują, aby rytm ich biegu był ustalany na podstawie bicia ich serca.

Jeśli lubimy leśne ścieżki oraz inne nieoznakowane tereny, zegarek może pomóc nam określić, jak długą trasę udało się nam już pokonać. Jest to możliwe dzięki nawigacji GPS. Oczywiście, takie pomiary nigdy nie są wyjątkowo dokładne, stanowią jednak duże ułatwienie i pozwalają na lepszą ocenę postępów treningowych. Nie można też zapominać o tym, że w nowoczesnych zegarkach istnieje zarówno opcja zaprogramowania treningu, jak i czasu, w którym ma się on odbywać. Kolejne kilometry i zmiany tempa mogą być obwieszczane choćby przy pomocy sygnału dźwiękowego.

Przegląd marek i modeli zegarków dla biegaczy

marki zegarków do biegania

Biegacze sami są w stanie wskazać marki postrzegane przez nich jako te, które zasługują na szczególne zainteresowanie, a jedną z nich jest bez wątpienia Garmin. Zegarki z najwyższej półki tego producenta nie ograniczają się zresztą do nawigacji GPS, a jednym z ich znaków rozpoznawczych jest wbudowany czujnik tętna pozwalający na natychmiastową kontrolę statystyk tak dotyczących formy, jak i kondycji. Zegarki tego producenta sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób biegających po górach, pozwalają bowiem na ocenę tego, na ile efektywnie pokonywany jest dany teren.

Inną marką, która cieszy się dużym uznaniem wśród biegaczy jest Suunto. Tu na szczególną uwagę zasługuje przy tym model Ambit znakomicie sprawdzający się zwłaszcza w przypadku początkujących biegaczy. Pozwala on na monitorowanie pracy serca, jest wyposażony w nawigację GPS, a do tego podaje informacje o położeniu geograficznym biegnącego i ewentualnych utrudnieniach, jakie mogą wynikać z tego tytułu.

Także o marce Polar nie można wypowiadać się jako o producencie anonimowym. Model M400 jest zaliczany do nieco tańszych zegarków, warto jednak zwrócić uwagę choćby na charakterystyczny dla niego długi czas pracy wynoszący nawet osiem godzin przy uruchomionej nawigacji GPS.

Autor